hand-694269_960_720

RADY PRAKTYCZNE

Po dokonaniu wyboru, a przed rozpoczęciem pracy nad wykonaniem modelu, należy przygotować odpowiedni wykrój, dobrać włóczkę o właściwym kolorze i grubości, a następnie numer drutów, dostosowany do grubości nici wełnianej czy bawełnianej. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że o wiele ładniej wygląda faktura dzianiny wykonanej luźno, na drutach przynajmniej dwa razy grubszych od grubości nici.

Układa się wtedy miękko, w praniu mniej się filcuje lub wcale, w przeciwieństwie do ubioru dzianego zrobio­nego na drutach zbyt cienkich i bardzo ścisło. Szczególnie w przy­padku modeli dla dzieci dzianina nie może być ścisła, zbyt sztywna. Numeracja drutów zaczyna się od „0″ wzwyż, po czym w nor­malnej kolejności — im większy numer, tym grubszy drut. Wełnę czystą lub nową, jeżeli nie jest zwinięta w kłębki fabryczne, lecz w motki, należy zwinąć, pamiętając o tym, żeby kłębek był miękki, wtedy bowiem nić nie wyciąga się i nie ulega zniszcze­niu. Można również zwinąć przędzę na dużym palcu lewej ręki, otrzymując kłębek podobny do fabrycznego, z którego nić po­czątkowo wysuwa się ze środka. Nić nawija się na duży palec lewej ręki lekko skośnie od siebie, przesuwając co pewien czas powstający kłębek w kierunku strzałki zegara i przytrzymując po­zostałymi palcami nić początkową.

Wełnę przybrudzoną lub prutą trzeba koniecznie uprać w wo­dzie o temperaturze 50°C i płukać kilkakrotnie również w tej samej temperaturze. Wełnę owczą, przędzioną nie fabrycznie, pie­rze się w gorącej wodzie i bardzo starannie płucze, dodając do ostatniego płukania ocet lub specjalny płyn do płukania tkanin. Suszy się wieszając motki najlepiej na suszarce, następnie jak ścieknie woda, można ułożyć jeszcze wilgotne motki na grubym ręczniku do całkowitego wyschnięcia. Nie należy natomiast suszyć wełny — jak również wykonanych na drutach modeli — przy grzejnikach lub piecu. Podczas noszenia i po kilkakrotnym praniu wyroby z wełny białej, a także bawełny, mogą nieco zżółknąć. Wtedy wybiela się je wodą utlenioną 3(0%, mocząc w niej dzia­ninę około 2 godziny, następnie dokładnie płucze i suszy.